Tajemství a historie deodorantu

Vynález prvního deodorantu se datuje do roku 1888, avšak něco jako deodorant znali už staří Egypťané. Již po staletí se bezpočet lidských generací snaží tělesný pach maskovat a naše pokusy o to se pohybovaly od nápaditých po bizární.

 

Všechny lidské bytosti se potí, jakkoli pot sám o sobě téměř nepáchne a nepříjemný zápach, se kterým se všichni potýkáme, je výsledkem rozkladu bílkovin bakteriemi na hlučné kyseliny. Pocení produkují ekrinné žľazy, ktoré sa nachádzajú po celom našom tele v spodnej vrstve kože, nazývanej dermis a ktoré uvoľňujú pot priamo na povrch našej kože. Když se pot odpaří, funguje jako chladicí mechanismus, který reguluje tělesnou teplotu. Má vysoký obsah soli, který je pro bakterie obtížné rozložit, a proto není nijak zvlášť zapáchající. Apokrinní žlázy, které se nacházejí v omezených oblastech těla, jako jsou podpaží, však uvolňují pot nejen při zvyšování teploty, ale i ve stresu. Tento pot má vysoký obsah bílkovin, a když ho bakterie rozloží, vytváří charakteristický a nepříjemně štiplavý zápach.

I když Starověcí lidé tomuto vědeckému vysvětlení možná nerozuměli, snažili se maskovat svůj tělesný pach. Egypťané a Řekové se často koupali ve vodě hojně vonící vonnými oleji, nanášeli si na tělo aromatické oleje a k provonění vzduchu používali kadidlo. Řecký básník Homer dokonce zašel tak daleko, že navrhl, že dobrý hostitel by měl svým hostům nabídnout koupele a aromatické oleje hned po příjezdu. Římané byli stejně vybíraví, a kromě častého koupání si namočili oděvy do parfému a dokonce zašli tak daleko, že provoněli své koně a domácí mazlíčky.

Kromě překrývajících se vonných látek, používali Starověcí lidé také značnou vynalézavost při navrhování sladce vonících receptur a vytvářeli směsi pštrosích vajec, želvovin a žlučníků, aby zamaskovali svůj tělesný pach. Vyráběli také sladce vonící balzámy na bázi oleje, které obsahovaly přírodní přísady, jako je skořice, citronová tráva, lilie, růže, myrha, kardamom a kasie. Ve 13. století chemici ovládli umění destilace k extrakci esenciálních olejů z přírodních produktů, jako jsou květiny a koření. Tyto oleje se dalo vylepšit čerstvými bylinkami a poté kombinovat s alkoholem, aby se vytvořil stabilní a trvanlivější parfém, který se poté použil k provonění těla a zamaskování jakýchkoli nepříjemných pachů.

Zatímco se Starověcí lidé pokoušeli zmírnit svůj tělesný pach relativně dobrou hygienou a pravidelným koupáním, jejich současníci v Evropě věřili, že koupání je nebezpečné a že ohrožuje jejich zdraví. V 15. a 16. století prosazovali významní vědci nepodloženou teorii, že voda změkčuje pokožku a otevírá póry, čímž oslabuje maso a vystavuje tělo infekci. Takový byl strach z rizika vody, že koupání často předcházela speciální opatření, jako bylo pomazání těla voděodolným olejem a zabalení do vonné látky před ponořením do koupele. Pravidelné koupání bylo ve všech třídách vzácnou událostí a říká se, že katoličtí kněží často nasadili kadidelnice dávkující kadidlo s velkým nadšením, protože silná vůně maskovala nepříjemný zápach, který vycházel ze shromážděného sboru.

Ale ve stále více přeplněných městech viktoriánské éry se vnímání změnilo a čistota, jako dobré mravy, byla považována za znak postavení a slušnosti, zatímco špína a špatná hygiena byly považovány za morálně zavrženíhodné a nebezpečné. Angličané, kteří se často vydávali na cesty po Evropě s cestujícími koupelemi a zásobami mýdla, začínali být považováni za notoricky vybíravé. Mýdlo se vyrábělo v Anglii v průmyslovém měřítku a názvy domácností jako „Pears“ a „Wright’s Coal Tar“ patří do viktoriánské éry. Karbolické mýdlo, propagované jako „dezinfekční“, bylo vyráběno pro masy a bylo používáno ke sterilizaci a deodorizaci domů a oblečení. Na druhém konci stupnice specializované dílny používaly parfémy k výrobě vonných, vysoce kvalitních mýdel, která byla vyvážena do celého světa.

Během tohoto období se gentleman mohl pravidelně koupat, používat parfémované mýdlo a oblékat se do oblečení, které bylo vypráno pomocí nově účinných mýdel a pracích prostředků. Tato rutina ušla dlouhou cestu k eliminaci jakýchkoli nepříjemných tělesných pachů, a kromě toho samozřejmě mohl použít příjemně vonící kolínskou vodu, jako je West Indian Limes, kterou pro soud královny Viktorie zformulovala společnost Truefitt & Hill, nebo kolínskou vodu s názvem 1805, původně formulovanou pro viktoriánského premiéra Lorda Palmerstona pod názvem Palmerston Bouquet.

Ti, kteří si nemohli dovolit dražší a rafinovanější kolínské vody, liberálně využili bobkový rum. Námořníci v 16. století zjistili, že bobkové listy ze Západní Indie představují účinný způsob maskování tělesných pachů, což bylo obzvláště důležité a zvláště vítané v uzavřených námořních prostorách. Zpočátku si jednoduše potírali suché listy na těle a na kůži jim zanechávaly voňavý olej, nicméně podnikavého námořníka napadlo namočit bobkové listy do jiného karibského produktu, rumu, což byl kvašený alkoholický nápoj vyrobený z melasy. Ostrované vzali tento základní recept a přidali voňavé karibské koření, jako je hřebíček a skořici, a vytvořili levnou kolínskou vodu, která si brzy získala takovou celosvětovou popularitu, že byla vyvezena do celého světa jako nepostradatelný kosmetický výrobek.

První komerční deodorant byl vyvinut ve Philadelphii v roce 1888 a dostal jméno „Mum“ (Mamka), který si nechala patentovat Edna Murpheyová. Hustý a voskový krém, který zanechal na oděvu mastné zbytky, se přesto ukázal jako populární a následovalo mnoho zdokonalení. První deodorant zaměřený na muže, Top-Flite, se objevil v Americe v roce 1935. Inzerenti hráli na mužské nejistoty, což znamenalo, že nepříjemné tělesné pachy by ohrozily kariéru a bránily materiálnímu úspěchu. Nevyhnutelně se deodorant postupně stal nezbytnou součástí pánské hygienické rutiny a následovaly rafinovanější vzorce, které se nakonec vyvinuly do sofistikovaných produktů, které jsou dnes k dispozici, jako je Deodorant od Truefitt & Hill.

Tento vysoce sofistikovaný produkt je pečlivě formulován tak, aby neobsahoval hliník a parabeny, a kombinuje řadu přirozeně se vyskytujících procesů a účinně tak eliminuje tělesný pach, nikoli jej pouze maskuje. Deodorant od Truefitt & Hill si získal zasloužené pokračování jako hlavní součást denní rutiny každého gentlemana a stal se trvale oblíbeným. Jeho čistá, roll-on aplikace zajistí pocit svěžesti a jeho neutrální vůně, která se zpočátku otevírá jemnými tóny santalového dřeva, umožní pohodlné používání deodorantu v tandemu s jakýmkoli výběrem kolínské vody.

Když si sbalíte nepostradatelný Gentleman’s Deodorant do posilovny nebo toaletní tašky nebo budete uvažovat o použití této každodenní potřeby, můžete dobře reflektovat, jak daleko jsme se všichni dostali od pštrosích vajec a želvoviny!

Zpět do obchodu